Alt+0 to show this section, Tab to navigate forward, Shift+Tab key to navigate backward, Enter to access link, and Esc to reset

Press tab key to access skip links section. Press Alt+0 to access it anytime.
Menu

Leadership

Skip carousel
  • Douglas Flint

    Douglas Flint

    Group Chairman, HSBC Holdings plc

    Douglas Flint is Group Chairman of HSBC Holdings plc.

  • Stuart Gulliver

    Stuart Gulliver

    Group Chief Executive

    Stuart Gulliver is Group Chief Executive of HSBC Holdings plc. He is also Chairman of The Hongkong and Shanghai Banking Corporation Limited.

  • Iain Mackay

    Iain Mackay

    Group Finance Director

    Iain Mackay was appointed as Group Finance Director of HSBC Holdings plc in December 2010. A chartered accountant, Mr Mackay joined HSBC in July 2007.

  • Phillip Ameen

    Phillip Ameen

    Independent non-executive Director, member of the Group Audit Committee

    Phillip Ameen was appointed to the Board on 1 January 2015. As a former Certified Public Accountant, he has extensive experience in accounting standards setting and reporting.

  • Kathleen Casey

    Kathleen Casey

    Independent non-executive Director, member of the Group Audit Committee and the Financial System Vulnerabilities Committee

    Kathleen Casey was appointed to the Board on 1 March 2014. She has extensive financial regulatory policy experience.

  • Safra Catz

    Safra Catz

    Independent non-executive Director

    Safra Catz was appointed to the Board in 2008. She has a background in international business leadership, having helped transform Oracle into the largest producer of business management software and the world's leading supplier of software for information management.

  • Laura Cha, GBS

    Laura Cha, GBS

    Independent non-executive Director, Chairman of the Philanthropic & Community Investment Oversight Committee, and member of the Nomination Committee and the Conduct & Values Committee

    Laura Cha was appointed to the Board on 1 March 2011. She has extensive regulatory and policymaking experience in the finance and securities sector in Hong Kong and mainland China.

  • Lord Evans of Weardale

    Lord Evans of Weardale

    Independent non-executive Director, Chairman of the Financial System Vulnerabilities Committee, member of the Conduct & Values Committee and Philanthropic & Community Investment Oversight Committee

    Lord Evans of Weardale was appointed to the Board on 6 August 2013. He spent 33 years in the UK Security Service, six as Director General.

  • Joachim Faber

    Joachim Faber

    Independent non-executive Director, Chairman of the Group Risk Committee

    Joachim Faber was appointed to the Board on March 2012. He has a background in banking and asset management with significant international experience, having worked in Germany, Tokyo, New York and London.

  • Rona Fairhead

    Rona Fairhead, CBE

    Independent non-executive Director, member of the Financial System Vulnerabilities Committee and Nomination Committee

    Rona Fairhead joined the Board in December 2004. She has a background in international industry, publishing, finance and general management.

  • Sam Laidlaw

    Sam Laidlaw

    Independent non-executive Director, Chairman of the Group Remuneration Committee and the Nomination Committee

    Sam Laidlaw was appointed to the Board in 2008. He has significant international experience, particularly in the energy sector, having had responsibility for businesses in four continents.

  • J P Lipsky

    John Lipsky

    Independent non-executive Director, member of the Group Risk Committee, the Nomination Committee and the Group Remuneration Committee

    John Lipsky was appointed to the Board in March 2012. He served at the International Monetary Fund as First Deputy Managing Director, Acting Managing Director from May 2011, and as Special Adviser from September 2011, until retirement in November 2011.

  • J Rachel Lomax

    Rachel Lomax

    Senior independent non-executive Director, Chairman of the Conduct & Values Committee, member of the Nomination Committee, Group Audit Committee and the Group Risk Committee

    Rachel Lomax joined the HSBC Board of Directors in 2008. She has experience in the public and private sectors, plus a deep knowledge of the operations of the UK government and financial system.

  • Heidi Miller

    Heidi Miller

    Independent non-executive Director, member of the Group Risk Committee and the Conduct & Values Committee

    Heidi Miller was appointed to the Board in September 2014. She has extensive experience of international banking and finance from a career spanning more than 30 years.

  • Marc Moses

    Marc Moses

    Executive Director and Group Chief Risk Officer

    Marc Moses was appointed as an Executive Director of HSBC Holdings plc in January 2014. He is Group Chief Risk Officer, with responsibility for risk and compliance, and a member of the Group Management Board, positions he has held since December 2010.

  • Sir Simon Robertson

    Sir Simon Robertson

    Deputy Chairman, member of the Group Remuneration Committee

    Sir Simon joined the Board in 2006. His extensive international experience includes working in France, Germany, the UK and the USA.

  • Jonathan Symonds

    Jonathan Symonds, CBE

    Independent non-executive Director, Chairman of the Group Audit Committee, member of the Conduct & Values Committee

    Jonathan Symonds, CBE, was appointed as an independent non-executive Director of HSBC Holdings plc in April 2014. He has extensive international financial and governance experience.

  • Ben Mathews

    Ben Mathews

    Group Company Secretary

    Ben Mathews was appointed Group Company Secretary of HSBC Holdings plc on 1 July 2013.

Skip carousel
  • Ann Almeida

    Ann Almeida

    Group Head of Human Resources and Corporate Sustainability

    Ann Almeida is Group Head of Human Resources and Corporate Sustainability. Ms Almeida has been a Group Managing Director since February 2008 after joining HSBC in 1992.

  • Samir Assaf

    Samir Assaf

    Chief Executive, Global Banking and Markets

    Samir Assaf was appointed Chief Executive, Global Banking and Markets, with effect from 1 January 2011. Mr Assaf also became a Group Managing Director and joined the Group Management Board with responsibility for Global Banking and Markets.

  • Peter Boyles

    Peter Boyles

    Chief Executive, Global Private Banking

    Peter Boyles joined HSBC in 1975 and has worked in many different roles in Asia, the Middle East and Europe. He was appointed a Group Managing Director and joined the Group Management Board in October 2013.

  • Simon Cooper

    Simon Cooper

    Chief Executive, Global Commercial Banking

    Simon Cooper joined HSBC in 1989 and has worked in the UK, Asia and the Middle East. He was appointed a Group Managing Director and Chief Executive of Global Commercial Banking, and joined the Group Management Board in October 2013.

  • John Flint

    John Flint

    Chief Executive, Retail Banking and Wealth Management

    John Flint was appointed Chief Executive of Retail Banking and Wealth Management with effect from 1 January 2013.

  • Image of Pam Kaur

    Pam Kaur

    Group Head of Internal Audit

    Pam Kaur was appointed Group Head of Internal Audit of HSBC Holdings plc in April 2013. She is a Group Managing Director and a non-voting member of the Group Management Board, reporting to the Chairman of the Group Audit Committee and administratively to Stuart Gulliver, Group Chief Executive.

  • Alan Keir

    Alan Keir

    Chief Executive of HSBC Bank plc

    Alan Keir was appointed Chief Executive of HSBC Bank plc with effect from 1 October 2013, overseeing the Group's operations in the UK, Continental Europe, Turkey, Bermuda, the Middle East and Africa.

  • Stuart Levey

    Stuart Levey

    Chief Legal Officer

    Stuart Levey was appointed Chief Legal Officer of HSBC Holdings plc with effect from 13 January 2012 and a Group Managing Director with effect from 18 January 2012.

  • Antonio Losada

    Antonio Losada

    Chief Executive, Latin America

    Antonio Losada was appointed Chief Executive, Latin America in February 2012. He was appointed Group Managing Director and joined the Group Management Board of HSBC Holdings plc in December 2012.

  • Peter Wong

    Peter Wong

    Deputy Chairman and Chief Executive, The Hongkong and Shanghai Banking Corporation Limited

    Peter Wong Tung Shun is Deputy Chairman and Chief Executive of The Hongkong and Shanghai Banking Corporation Limited. He is also a Group Managing Director and a member of the Group Management Board.